Maroko

Maroko

Afryka to nie tylko słonie, żyrafy i piramidy. Afryka to także doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki. Zabierzemy was w miejsce, gdzie przez 2 tygodnie zupełnie zapomnicie o europejskiej cywilizacji, gdzie czas mierzony jest wschodami i zachodami słońca – Wąwóz Todra. Ten przecinający Atlas Wysoki kanion porywa feerią barw. Gigantyczne skalne ściany wraz ze zmieniającymi się porami dnia w magiczny sposób zmieniają swe kolory.
Przygoda zaczyna się już po przylocie do Marrakeszu. Zanim autobusem udamy się w kilkugodzinną podróż do Todry, mamy chwilę czasu by zachłysnąć się atmosferą z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Plac Jemaa el-Fna jest obowiązkowym punktem programu. Połykacze ognia,

Maroko_1zaklinacze węży, treserzy małp, kataryniarze, cyrkowcy, wróżbici, kramy z jedzeniem, doskonały świeży sok z pomarańczy; tym wszystkim tętni życie w centrum Marrakeszu. Warto też zanurzyć się w labirynt tutejszego targowiska i spróbować swoich sił w targowaniu.Po pełnym wrażeń, jednodniowym, pobycie w Marrakeszu udajemy się autobusem do naszego miejsca docelowego. Todra to mekka wspinania wielowyciągowego i można ją porównać z Verdon czy Paklenicą.

Maroko_3Znajduje się tu około 150 dróg wielowyciągowych i kilkaset w pełni ubezpieczonych dróg sportowych. Każdy wspinacz, niezależnie od poziomu i doświadczenia znajdzie coś dla siebie. Dzięki różnej ekspozycji na słońce, wspaniałe wapienne ściany kanionu Todra pozwalają wspinać się w idealnych warunkach przez cały dzień.Najstabilniejsza pogoda panuje tu od przełomu października i listopada do połowy marca. W tym okresie możemy spodziewać się temperatur dochodzących w ciągu dnia nawet do 30°C i około 7°-10°C wieczorem.
W Todrze naszą bazą noclegową są urokliwe Hoteliki, które serwują śniadania i obiadokolacje.W dni odpoczynkowe możemy zaproponować trekking po okolicznych szczytach lub wypady do najbliższej większej miejscowości Tinghir. Maroko na długo pozostaje w pamięci, wspinaczkowo, egzotycznie, pełne barw i aromatów…

Maroko_5Osoby zainteresowane zrobieniem Kursu Wspinaczki Skalnej w tym rejonie, zachęcamy do dłuższych wyjazdów (pobyt 14-dniowy) i połączenia programu kursu z obozem wspinaczkowym. Taki wyjazd daje możliwość zastosowania w praktyce, zdobytych podczas kursu umiejętności oraz utrwalenia ich dzięki kilkudniowemu wspinaniu na obozie.
Wszelkie pytania, zgłoszenia i rezerwacje prosimy kierować na adres e-mail: info@klama.pl
lub tel. +48 601 254 299

Maroko_6MAroko_4